Advancements in laser technology have led to the development of more powerful and efficient laser cleaning systems. Cambridge cleaning laser In the marine industry, laser cleaning is used for removing barnacles, algae, and other marine growth from ship hulls. Researchers and engineers are working on developing more powerful lasers and optimizing the cleaning process for different applications.

Pomysł na zdrową przekąskę? Postaw na seler!

by:

dietazdrowie

Seler – warzywo, które zna każdy, w końcu to składnik popularnej włoszczyzny. Niemal wszyscy używamy go w kuchni, ale czy wiemy, jak wpływa na nasz organizm? Jako pierwsi selera docenili przed tysiącami lat Egipcjanie, jednak obecnie także ma wielu zwolenników. W dzisiejszym wpisie powiemy nieco więcej na temat właściwości zdrowotnych tego warzywa.

Czy wiesz, że…

Seler to jedno z najstarszych warzyw na świecie, które jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Trudno w to uwierzyć, ale zawiera dwa razy więcej witaminy C niż popularne cytrusy, a ponadto witaminy z grupy B, witaminę A, PP i E, kwas foliowy oraz minerały: fosfor, wapń, cynk, potas, magnez, żelazo, a także beta-karoten. W selerze znajdziemy również flawonidy, związki roślinne o właściwościach rozkurczowych, przeciwzapalnych, moczopędnych, odtruwających  i furanokumaryny o działaniu moczopędnym i rozkurczowym.

Gatunki i odmiany selera

Gatunki selera możemy podzielić na 3 grupy:

  • Korzeniowe – najpopularniejsze odmiany: Jabłkowa, Feniks, Diamant, Albin
  • Naciowe – najpopularniejsze odmiany: Verde Pascal, Nuget, Malachit, Zefir, Golden Spartan
  • Liściowe – najpopularniejsze odmiany: Safir, Green Cutting

Właściwości lecznicze

Seler wkradł się przebojem na rynek dietetyczny. Przede wszystkim jest ceniony za właściwości odtruwające i odchudzające. Od lat największą sympatią darzą go Japończycy, ale systematycznie zdobywa także serca Polaków. Zdradzimy kilka sekretów, na temat tego, co kryje w sobie seler, że uznawany jest za jedno z najzdrowszych warzyw.

Obniża ciśnienie – doskonale sprawdza się, jako składnik diety u osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym, ponadto wspiera pracę serca i obniża poziom cholesterolu, zmniejszając przy tym ryzyko wystąpienia zawału i udaru mózgu.

Pomaga w walce z nowotworem – ekstrakt z selera zawiera poliacetylen, związek, który według badań naukowców, niszczy komórki nowotworowe. Może to być przełom w procesie poszukiwań leku na raka.

Odtruwa organizm – działanie moczopędne selera pomaga oczyścić organizm z toksyn, pobudza przemianę materii i chroni przed bolesną chorobą, jaką jest dna moczanowa.

Chroni przed anemią i depresją – seler wspiera proces wytwarzania krwinek, a tym samym zmniejsza krwawienia i pomaga utrzymać właściwą objętość krwi. Reguluje poziom hemoglobiny zapobiegając anemii, a także chroni układ nerwowy przed depresją i stanami lękowymi.

Wzmacnia kości – dzięki zawartości witaminy K, wapnia i fosforu seler wspiera kondycję kości, które są mniej podatne na urazy. Co więcej, zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości osteoporozy.

Jak widać na powyższych przykładach, bez selera nie obejdzie się żadna dieta odchudzająca i oczyszczająca. Seler, jako warzywo mało kaloryczne, bogate w witaminy i minerały, świetnie sprawdzi się, jako składnik wielu potraw: zup, sałatek, soków, może także zastępować sól. Warto więc korzystać z jego dobrodziejstw i w naturalny sposób dbać o zdrowie oraz wspierać pracę organizmu.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *