Nadwzroczność określana również hiperopią lub dalekowzrocznością jest dość powszechną wadą wzroku. Zaburzenie widzenia wynika z ogniskowania promieni świetlnych równoległych, docierających do oka, poza siatkówką. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej niewystarczająca moc łamiąca układu optycznego lub krótsza gałka oczna. W praktyce oznacza, że osoby dalekowzroczne gorzej widzą obiekty położone dalej, jak i te znajdujące się bliżej. Jak jeszcze objawia się nadwzroczność? Po czym rozpoznać u siebie tę wadę wzroku?
Powody do obaw
Osoby, u których diagnozuje się nadwzroczność najczęściej same dostrzegają u siebie problemy z widzeniem. Niepokojące objawy stają się impulsem do badań i wizyty u okulisty. Początkowo zaczynają mrużyć oczy, by zwiększyć ostrość obserwowanych przedmiotów. Mrużenie polega na spinaniu mięśni gałki ocznej, co ma na celu wyostrzenie obrazu. U osoby zdrowej nie ma takiej potrzeby, ponieważ proces akomodacji przebiega prawidłowo. Pacjenci skarżą się, że przedmioty widziane z bliska są wyraźne, natomiast problem powstaje z obserwowaniem osób i rzeczy znajdujących się w pewnej odległości. Równie częstym zjawiskiem jest to, że zarówno obiekty położone blisko, jak i daleko są rozmazane i słabo widoczne. Ponadto osoby dotknięte tą wadą odczuwają nasilające się zmęczenie oczu, które nie ustępuje pomimo stosowania ćwiczeń ani kropli. Wskazują również na pojawiające się bóle głowy, zez zbieżny, a nawet podwójne widzenie. Jakikolwiek z tych objawów jest sygnałem do szukania pomocy u specjalisty, ponieważ istnieją sprawdzone sposoby na poprawę widzenia.
Przyczyny nadwzroczności
Zgodnie z budową anatomiczną oka, obraz powstaje na siatkówce. Jest taki jak w rzeczywistości, ale odwrócony i nieco mniejszy. W przypadku tej wady wzroku, obraz wytwarzany jest poza siatkówką, czego przyczyną może być m.in. płaska rogówka. Powstaje z powodów fizjologicznych. U dzieci ze względu na kształtowanie się wzroku oraz układu oka. Po pewnym czasie zanika, gdy narząd w pełni się rozwinie. Istnieją jednak przypadki, gdy przechodzi w postać patologiczną, objawiającą się u osób dorosłych. Ta przewlekła postać wynika m.in. z kruchości naczyń krwionośnych w gałce ocznej. Na szczęście wystarczy stosować okulary lub soczewki kontaktowe Acuvue. Pomagają skupiać docierające do oka promienie bezpośrednio na siatkówce, przywracając ostre widzenia przedmiotów zarówno z bliska, jak i daleka. Poprawiają tym samym komfort życia codziennego i niwelują dotychczasowe problemy wynikające z tego powodu. Polecamy artykuł: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/nadwzrocznosc
- Hurtownia Kartonów – Ampak - 17 maja 2024
- Inwestowanie w mieszkania na wynajem – kluczowe kroki i wskazówki - 25 września 2023
- Uprawnienia SEP – klucz do bezpiecznej i efektywnej pracy - 18 września 2023