Zadbaj o swoje włosy

by:

Uroda

Moment, gdy zauważamy, że nasze włosy wypadają, zwykle wzbudza niepokój. Co zrobić, aby włosy nie wypadały oraz aby jak najdłużej pozostawały w dobrej kondycji?

Co zrobić, gdy zauważymy, że nasze włosy wypadają?

Przede wszystkim, należy postępować jak sprawny detektyw. Sprawdźmy, jakie czynniki działają negatywnie na nasze włosy oraz przypomnijmy sobie, po jakich kosmetykach wyglądają najlepiej. Zdecydowanie też należy wypróbować kilku sposobów obchodzenia się z nimi podczas farbowania, pielęgnacji i stylizacji.

Dlaczego włosy wypadają?

Zacznijmy jednak od ustalania przyczyny. Pierwszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, to dieta. Jeśli odżywiamy się niezdrowymi przekąskami, w naszym pożywieniu brakuje kasz, warzyw, owoców oraz orzechów i dobrego nabiału, wówczas odbije się to na kondycji włosów. Najczęstszą przyczyną utraty włosów jest niedobór żelaza, cynku oraz selenu. Warto zbadać poziom tych pierwiastków w organizmie i w razie stwierdzenia niedoborów, zacząć specjalistyczną suplementację.

Hormony, które wpływają na kondycję włosów

Kolejnym krokiem powinno być ustalenie, czy nasza gospodarka hormonalna nie jest zaburzona. Jeśli w naszym organizmie krąży zbyt dużo hormonów płciowych, takich jak estrogen, czy progesteron, wówczas możemy być pewni, że odbije się to na kondycji naszych włosów. W skrajnej postaci, może dojść do łysienia na tym tle. U mężczyzn najczęściej jest to wynik nadmiaru testosteronu i ubytek włosów obserwowany jest najbardziej u nasady włosów, w przedniej części głowy. U kobiet natomiast dochodzi wtedy do łysienia androgenowego (łysienie rozpoczyna się od czubka głowy).

Schorzenia osłabiające włosy

Dodatkowo, na zdrowie naszych włosów wpływają przebyte choroby. Przedłużające się przeziębienia i infekcje wirusowe nadwyrężają nasze siły, a to może odbijać się również na włosach. Nie bez wpływu są tutaj też przyjmowane leki. Koniecznie też należy zwrócić baczną uwagę na kondycję naszych włosów w trakcie upalnego lata. Wystawianie ich na nadmierne działanie słońca może w dłuższej perspektywie czasu wysuszyć łuski. Ostatecznie też, przyczyną nadmiernego wypadania włosów lub ich osłabionej witalności może być niedostatecznie zadbana skóra głowy. Dotyczy to szczególnie osób zmagających się z AZS i ŁZS. Schorzenia te wymagają stosowania delikatnych emolientów, najlepiej o naturalnym pochodzeniu.

Co zrobić, gdy włosy nie chcą odrosnąć?

Gdy wszystkie te czynniki, mające wpływ na kondycję skóry naszej głowy zostaną przez nas bacznie zbadane i nie znajdziemy wystarczającej odpowiedzi na pytanie: dlaczego moje włosy wypadają lub źle wyglądają, należy udać się do trychologa. Zdarza się, że łysienie lub zniszczenie włosów osiągnęły już tak zaawansowany poziom, że potrzebny jest przeszczep włosów. Istnieje szereg renomowanych klinik, w których możemy przeprowadzić ten zabieg w sposób skuteczny, bezpieczny i nieinwazyjny (sprawdź ofertę przykładowej w San-Medical.pl). Przeszczep włosów może zostać przeprowadzony po szczegółowej konsultacji z lekarzem. Zabieg trwa od 5 do 8 godzin. Po zabiegu konieczne jest przejście przez krótki okres rekonwalescencji.

Comments are closed.