Ciecierzyca – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

by:

dieta

Potrawy z ciecierzycy coraz częściej pojawiają się na polskich stołach. Nic dziwnego – ciecierzyca jest zdrowa, pyszna i sycąca. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na jej temat!

Ciecierzyca świetnie sprawdza się jako element wielu potraw. Dlaczego warto ją jeść? Co można przyrządzić z jej udziałem? I w jaki sposób ją ugotować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest ciecierzyca pospolita?

Ciecierzyca (inaczej groch włoski) to jedna z roślin strączkowych, która charakteryzuje się licznymi właściwościami zdrowotnymi. Jest ona szczególnie popularna w krajach basenu Morza Śródziemnego oraz Bliskiego Wschodu. Wykorzystuje się ją m.in. w kuchni arabskiej, indyjskiej, włoskiej, greckiej i hiszpańskiej. Jednak w ostatnim czasie potrawy z ciecierzycy cieszą się coraz większą popularnością również w Polsce. Ciecierzyca, podobnie jak inne rośliny strączkowe, jest jednym z niezbędnych produktów w kuchni wegańskiej.

Dlaczego warto jeść ciecierzycę?

Ciecierzyca jest bardzo smaczna i sycąca, ale to nie jedyne jej zalety. Jest ona również bogata w substancje, które mają liczne właściwości zdrowotne. Zawiera witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B. Jest także źródłem cennych składników mineralnych (magnezu, potasu, wapnia, żelaza, fosforu, miedzi, manganu i cynku). Spożywanie ciecierzycy zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca, wspomaga leczenie cukrzycy oraz przyspiesza trawienie. Zmniejsza również prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego i wspomaga funkcjonowanie śledziony, trzustki i żołądka. Jedzenie ciecierzycy wzmacnia także odporność organizmu i wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi. Oprócz tego doskonale wpływa na poprawę stanu skóry, włosów i paznokci. Ze względu na zawartość żelaza ciecierzyca pomaga również zapobiegać anemii. Dzięki sporej zawartości błonnika, ciecierzyca poprawia perystaltykę jelit i pomaga walczyć z zaparciami. Zwiększa też uczucie sytości, dzięki czemu idealnie nadaje się dla osób na diecie odchudzającej. Jest także doskonałym źródłem białka roślinnego, dlatego regularne spożywanie ciecierzycy zaleca się zwłaszcza osobom, które stosują dietę wegetariańską lub wegańską. Ciecierzyca ma niski indeks glikemiczny, w związku z czym bez przeszkód może być stosowana również w diecie diabetyków.

Co można zrobić z ciecierzycy?

W sieci można znaleźć wiele przepisów na potrawy z grochem włoskim. Jednym z najbardziej popularnych smakołyków, które można przygotować z jego udziałem, jest hummus, czyli pasta z ciecierzycy. Hummus w wersji podstawowej przygotowuje się z dodatkiem soku z cytryny, czosnku, oliwy z oliwek i pasty tahini. Kolejna pyszna potrawa, której podstawą jest ciecierzyca, to falafel (kotleciki z ciecierzycy). W kuchni bliskowschodniej falafel stosuje się jako zamiennik mięsa w wegetariańskiej wersji kebaba. Kotleciki z ciecierzycy można również jeść samodzielnie – np. z dodatkiem sosu jogurtowego lub sosu tahini. Ciecierzyca idealnie nadaje się też do przygotowania zup, gulaszy, kotletów i pasztetów do smarowania pieczywa. Idealnie sprawdzi się również jako farsz do pierogów lub krokietów, a także jako składnik pysznych ciast i deserów. Prażona ciecierzyca dobrze nadaje się też do przyrządzenia smacznej sałatki.

Jak ugotować ciecierzycę?

Niektóre potrawy (np. falafel) przygotowuje się z suchej ciecierzycy. Jednak do przyrządzenia wielu dań (takich jak np. hummus) należy użyć ciecierzycy gotowanej. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób gotować ciecierzycę. Przed ugotowaniem zaleca się namaczanie suchych nasion ciecierzycy przez co najmniej 8 godzin. Jak to zrobić? Wystarczy po prostu wsypać suchą ciecierzycę do garnka, zalać zimną wodą i odstawić do namoczenia. Po namoczeniu ciecierzycę należy odcedzić, dokładnie wypłukać i gotować pod przykryciem w świeżej wodzie przez około 60 min.

Kto nie powinien jeść ciecierzycy?

Ciecierzyca charakteryzuje się wieloma właściwościami korzystnymi dla zdrowia. Warto jednak pamiętać, że nie powinny jej spożywać osoby, które mają alergię na rośliny strączkowe z rodziny bobowatych. Z jedzenia ciecierzycy powinny także zrezygnować osoby, które zmagają się ze wzdęciami. Ciecierzyca, podobnie jak inne rośliny strączkowe, może potęgować ten problem. Ciecierzycy nie powinno się również podawać dzieciom przed ukończeniem 10. miesiąca życia.

Gdzie kupić suche nasiona ciecierzycy i ciecierzycę konserwową?

Chcesz zacząć przygotowywać pyszne potrawy z ciecierzycy? W takim razie warto dowiedzieć się, gdzie kupić ten pyszny produkt spożywczy w atrakcyjnej cenie. Ciecierzycę konserwową oraz suche nasiona ciecierzycy możesz znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Warto zajrzeć przede wszystkim do sklepów online, które oferują szeroki wybór produktów w świetnych cenach. Dodatkowo często organizują ciekawe promocje, dzięki którym możesz kupić ciecierzycę jeszcze taniej.

Jedzenie ciecierzycy ma korzystny wpływ na zdrowie. Potrawy z dodatkiem tego pysznego składnika są bardzo smaczne i sycące. Warto dowiedzieć się, jakie dania można przyrządzić z ciecierzycy, aby móc cieszyć się jej doskonałym smakiem każdego dnia.

 

Comments are closed.