Kąpiele, opalanie czy aktywność sportowa w czasie menstruacji – to kwestie, którymi często przejmują się zwłaszcza młode kobiety. Wiele z pytań, jakie budzi miesiączka i aktywność kobiet w jej trakcie, związanych jest ze szkodliwymi, powtarzanymi od lat przekonaniami. Warto więc wiedzieć, jakich faktycznych zmian w ciele może doświadczyć kobieta w trakcie menstruacji oraz jakich zachowań powinna unikać, a na jakie może sobie spokojnie pozwolić.
Fakty związane z menstruacją
Choć zwłaszcza w trakcie pierwszych dni miesiączki można mieć wrażenie dużego upływu krwi, w rzeczywistości podczas całego okresu kobieta traci jej niewiele, zaledwie 30-60 ml. Menstruacja, w trakcie której wydzielane jest ponad 80 ml krwi uznawana jest faktycznie za zbyt obfitą i nazywana jest miesiączką krwotoczną (menorrhagią). To jednak rzadkie przypadki, które należy skonsultować ze specjalistą ginekologiem. Krwawienie, w trakcie którego nie trzeba częściej niż 2 godziny zmieniać podpaskę lub tampon, jest zupełnie normalnym objawem. Oczywiście, pojawia się ono w większej ilości w trakcie pierwszych dwóch dni menstruacji, a w kolejnych słabnie.
Czego nie można robić w trakcie miesiączki?
Do zachowań, przed którymi przestrzega się kobiety w trakcie miesiączki, należą między innymi ciepłe kąpiele, kąpiele w basenie czy opalanie. O ile dwa pierwsze przekonania należą w rzeczywistości do fałszywych mitów, o tyle tematowi opalania się faktycznie należy poświęcić nieco więcej uwagi. Od kilku lat lekarze dermatolodzy generalnie odradzają nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych, które mogą mieć negatywny wpływ na stan naszej skóry i powodować wcześniejsze jej starzenie. Warto też pamiętać, że każda kobieta w trakcie miesiączki może czuć się zupełnie inaczej. U jednej menstruacja nie powoduje dużych dolegliwości, inna może cierpieć na bóle brzucha, zawroty głowy czy ogólne złe samopoczucie. Wystawianie się na słońce w takim stanie może faktycznie tylko go pogorszyć. Jednak w ciągu kolejnych dni menstruacji, kiedy nieprzyjemne objawy zwykle się zmniejszają, nie ma przeciwwskazań do korzystania z krótkich kąpieli słonecznych. Aby poczuć się w ich trakcie w pełni komfortowo, warto wykorzystać tampony o.b., których aplikacja nie sprawi większych kłopotów w trakcie wakacji.
Więcej informacji znajdziesz na www.myob.pl
- Hurtownia Kartonów – Ampak - 17 maja 2024
- Inwestowanie w mieszkania na wynajem – kluczowe kroki i wskazówki - 25 września 2023
- Uprawnienia SEP – klucz do bezpiecznej i efektywnej pracy - 18 września 2023