beczki 120l

steamsystem

pizza wola

Od Margherity do wegetariańskiej

by:

Czas wolnydieta

Liczba zwolenników pizzy bije rekordy popularności w ogromnej liczbie krajów. To danie niezwykle rozpowszechnione na całym świecie. Jak to się zaczęło?

Pizza – danie międzynarodowe

Polacy mają kotlet schabowy, rosół i pierogi. Francuzi mają croissanty. Brytyjczycy mają śniadania z… ogromną liczbą składników. Niemcy mają gulasz z wieprzowiną i kapustą, a Belgowie czekoladę. Ale w gruncie rzeczy… wszyscy mamy pizzę!

Oczywiście łączą nas najpopularniejsze rodzaje, takie jak Capriciosa (sosem pomidorowym, serem mozzarella, szynką, grzybami i pomidorami), hawajska (z sosem pomidorowym, serem mozzarella, kurczakiem, kukurydzą, oregano i ananasem w roli głównej) czy Quattro Formaggi (zawiera sos pomidorowy, oregano i cztery rodzaje sera: mozzarella, pleśniowy, Camembert i Parmezan). Niemniej jednak – w każdym z krajów możemy spotkać pewne charakterystyczne dodatki, które w innych częściach świata po prostu cieszą się znacznie mniejszą popularnością.

O czym mowa? Dla przykładu – brytyjczycy wpadli na to, żeby połączyć pizzę ze śniadaniami. Brzmi świetnie, prawda? Na tradycyjnym cieście z pizzy pojawiają się dodatki takie jak choćby jajka, fasolka, kiełbaski, pieczarki czy pomidory. We Francji popularna jest wersja ze skwarkami z boczku i cebulą. Z kolei Niemcy często jedzą pizzę z owocami morza.

Jak zmienia się pizza?

Niektóre źródła podają, że historia pizzy rozpoczyna się jeszcze przed naszą erą (około 500 roku przed naszą erą). W ówczesnym wydaniu był to płaski kawałek chleba posmarowany oliwą i przyprawiony ziołami. Od czasu tak skromnego wydania, do dzisiejszych realiów, w których pizza na dowóz w nocy jest rozwiązaniem popularnym jak robienie kanapek do szkoły, zmieniło się naprawdę sporo.

Od czasu do czasu dostajemy informacje o nowych rodzajach pizzy. I szczerze przyznajemy, że niektóre z dodatków, które pojawiają się na cieście, naprawdę nas zaskakują. Przykłady? Proszę bardzo. To na przykład homary, kawior, banany, nutella – czy nawet ziemniaki, które zaczęły zyskiwać popularność już jakiś czas temu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *