Protezy to element zaopatrzenia ortopedycznego dla osób, które utraciły fragmenty ciała. Najczęściej mamy do czynienia z protezami kończyn dolnych i górnych. Noszenie protezy jest niezbędnym elementem zdrowienia. Pozwala ona nie tylko na sprawniejsze poruszanie się, ale też sprzyja lepszej rehabilitacji. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że lecząca jest tylko proteza, która została dobrze dopasowana do oczekiwań i potrzeb pacjenta.
Proteza kończyn dolnych – ile trwa przygotowanie ich do użytku?
Przygotowanie protezy dopasowanej do indywidualnych potrzeb trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Tempo przygotowania zależy od tego, jak bardzo pacjent jest zaangażowany (proces wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej) oraz od tego, jaki jest stan ogólny jego zdrowia. Proteza może zostać oddana do użytku dopiero wtedy, gdy pacjent nie ma już przykurczów oraz gdy wszystkie ewentualne rany zostały wygojone.
Higiena
Gdy proteza kończyny dolnej lub górnej jest już gotowa, należy nauczyć się odpowiednio o nią dbać. Podstawą jest oczywiście utrzymywanie wysokich standardów higieny. Dotyczy to szczególnie kikuta, czyli tego fragmentu kończyny, która styka się bezpośrednio z lejem protezowym. Kikut powinien być regularnie myty łagodnymi substancjami myjącymi. Skóra, do której przykładamy protezę, powinna być dokładnie osuszona. Nie należy jej wcześniej też zbyt długo moczyć, aby nie nabrała specyficznej miękkości (byłaby wtedy bardzo narażona na podrażnienia). W aptekach znajdziemy specjalistyczne maści na blizny (do stosowania na etapie, gdy blizna jest już całkowicie wygojona).
Masaże kikuta
Kolejną istotną kwestią jest przeprowadzanie masaży – kikut powinien być masowany regularnie poprzez głaskanie, oklepywanie, czy po prostu dotykanie. Można w tym celu użyć szorstkiej ścierki.
Prawidłowe postępowanie z kończyną zdrową
W przypadku, gdy amputacji podległa tylko jedna z kończyn dolnych, konieczne jest stałe dbanie o kondycję zdrowej kończyny. Ze względu na to, że podlega ona nierównomiarowemu obciążeniu, konieczne jest korzystanie z pomocy ortopedycznych niwelujących destrukcyjny wpływ takiego stanu rzeczy na jej stan. Dotyczy to szczególnie stopy, która wymaga wzmocnienia, ale również stawu kolanowego i biodrowego, który powinien być regularnie wzmacniany przez ćwiczenia.
Rozmiary protez
Pracownie protetyczne wykonują protezy o różnych rozmiarach, dopasowane do pacjentów pozostających w różnym wieku, a także protezy kończyn dolnych dopasowane do poziomu, na którym mają być mocowane do kończyny. W ślad za tym wyróżniamy protezy ud, kosmetyczne stóp, podudzia, a także protezy przy wyłuszczeniu w stawie.
Dofinansowania do protez
Osoby potrzebujące protezy kończyn dolnych mogą skorzystać z pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia. Dostępne są dofinansowania na protezy kończyny dolnej w kwotach od 3500 do 5500 zł (kwota zależy od poziomu, na którym nastąpiła amputacja).
Więcej informacji na temat protez kończyn dolnych znajdziesz na https://www.ortocentrum.com.pl/start/informacje-ogolne.
- Hurtownia Kartonów – Ampak - 17 maja 2024
- Inwestowanie w mieszkania na wynajem – kluczowe kroki i wskazówki - 25 września 2023
- Uprawnienia SEP – klucz do bezpiecznej i efektywnej pracy - 18 września 2023